Aikido
合気道
Aikido vytvoril Ueshiba Morihei (1883-1969), veľký majster tradičných japonských bojových umení, v ktorých dosiahol najvyššiu úroveň majstrovstva. Cieľom aikido je rozvoj ľudského potenciálu jednotlivca zveľaďovaním mysle a ducha prostredníctvom fyzického tréningu.






V aikido sa cvičia techniky bez zbraní (hody, znehybnenia, údery, seky) a so zbraňami (bokken-drevený meč, jo-palica, tanto-nôž). Základným princípom aikido je naučiť sa vyhnúť deštruktívnej sile útoku a využiť ju proti protivníkovi. Technika aikido je založená na využití energie a reakcií útočníka, preto ho môžu praktizovať všetci bez ohľadu na vek, pohlavie a silu. Aikido techniky využívajú pevné a stabilné držanie centra s dôrazom na kruhové/ špirálové pohyby, ktoré umožňujú kontrolovať útočníka bez ohľadu na jeho veľkosť a silu. Zmyslom je naučiť sa neutralizovať násilie prichádzajúce v akejkoľvek forme.
Aikido je prostriedok k dosiahnutiu sebapoznania a harmónie medzi telom, mysľou a duchom, kde výsledkom pravidelného cvičenia je získanie emocionálnej rovnováhy a silnej osobnosti. Aikido tak pomáha človeku v procese porozumenia toho, čo je to život. Pravidelné cvičenie pozitívne ovplyvňuje vaše zdravie a sebadôveru i mimo telocvične. Tréning nezveľaďuje len fyzickú zdatnosť, ale i etiku a správanie cvičencov. Aikido je výborný spôsob ako aktívne využiť voľný čas, zlepšiť svoju kondíciu a spoznať kultúru ďalekého východu. Aikido je moderné bojové umenie spájajúce západné presvedčenie s východnou tradíciou a hodnotami, nezávislé na národnosti, farbe pleti, vierovyznaní alebo veku.
Termín aikido je tvorený tromi znakmi: „AI“ znamená harmónia, „KI“ životná energia a „DO“ znamená cesta alebo spôsob života. Voľne by sme mohli AIKIDO preložiť ako “cesta harmónie”.
Majstri
先生
Technický riaditeľ SAA 1995 – 2002. Od r. 2002 – čestný technický riaditeľ.
1940 – 2021
Hojo
法定之形
Kashima Shinden Jikishinkage-ryu (鹿島神傳直心影流), jednoduchšie nazývané Hojo má svoj pôvod v boji s mečom, Kenjutsu.






Predstavuje umenie tréningu, počas ktorého pracuje rovnako telo ako aj myseľ. Kenjutsu prenechalo svoje miesto Kendo, zatiaľ čo Hojo čerpá ešte viac z foriem Bujutsu, z ktorého preberá prirodzené základné pohyby. V roku 1927 založil 15. majster Jirokichi Yamada spoločenstvo, ktorého cieľom bolo zachovať učenie Hojo. Dnes Hojo praktikuje veľa mladých a starých mužov a žien v niekoľkých japonských mestách (Tokyo, Osaka).
Za tento úspech sa zaslúžil 18. majster Yasushi Namiki. V porovnaní s Kendo sa v Hojo nepoužíva žiadne brnenie alebo ochrana. V tomto umení nie sú koncepty ako sila a slabosť, víťazstvo a prehra, vôbec dôležité. Jedinou dôležitou vecou je prirodzený vznik pohybov. Trénuje sa to presne určenými pohybmi nôh (UNPO) spojenými s dýchaním na úrovni brucha (dýchanie AUN). Toto cvičenie vedie k vysokej koncentrácii, ktorá je uvoľňovaná niekoľkými výkrikmi (KIAI).
História
Zakladateľom šermiarskej školy Kashima Shinden Jikishinkage Ryu je Matsumoto Bizen-no-Kami 1467 – 1524. Vznik školy je datovaný ku koncu 15. storočia resp. začiatku 16. storočia. Viac sa môžete dočítať tu ›
Podľa legendy chodil Matsumoto meditovať na miesto zvané Kashima (Kashima Jingu ›), kde dosiahol satori a vytvoril prvú kata – Hojo no Kata.
Vetva alebo línia, ktorú praktizujeme, sa volá Odani-ha a je odvodená od 13. Soke (veľmajstra školy) Odani Shimosa-no-kami Nobutomo 1798 – 1864 ›. Ďalšie línie sú Naganuma-ha a Fujikawa-ha.
Jeho žiakom bol Sakakibara Kenkichi 1830 – 1894 ›, ktorý sa stal 14. Soke a ktorý je považovaný za zakladateľa moderného kendo. Bol osobným ochrancom 14. a 15. Shoguna Tokugawa Iemoichi a Tokugawa Yoshinobu (posledný Shogun v rade pred érou Meiji ›). Viac o Tokugawa šogunáte, ktorý trval 265 rokov (1603 – 1868) a za jeho vznik sa považuje bitka pri Sekigahara v r. 1600 ›, kedy proti sebe stálo 200 000 bojovníkov. Ieyasu Tokugawa 1543 – 1616 › je považovaný za jedného z 3 zjednotiteľov Japonska (1. Oda Nobunaga 1534 – 1582 ›; 2. Toyotomi Hideoshi 1537 – 1598 ›). Po vzniku Tokugawského šogunátu, kedy prišlo k úplnému zjednoteniu Japonska, zavládlo obdobie mieru.
Žiakom 14. Soke – Sakakibara Kenkichi-ho bol tiež Sokaku Takeda ›, zakladateľ školy Daito Ryu Aiki Jujutsu, ktorého žiakom bol zakladateľ Aikido Morihei Ueshiba ›.
15. Soke školy bol Jirokichi Yamada 1863 – 1930 ›, zakladateľ Hojo Kai (r. 1927) – spoločenstvo, ktorého cieľom bolo zachovať učenie Hojo.
18. Soke školy bol Namiki Yasushi 1926 – 1999, ktorého žiakom bol Ikeda Masatomi, 7. Dan Aikikai, Shihan ›. Ikeda sensei priniesol Hojo no Kata do svojho didaktického systému, aby posilnil naše cvičenie aikido. Sme tak 20. generácia v 500 ročnej nepretrhnutej línii, ktorá odovzdáva toto učenie ďalej.
Dôvod a hodnota, prečo praktizujeme Hojo no Kata
UNPO – špeciálny spôsob chôdze, ktorý vytvára extrémnu stabilitu. Viac o Unpo ›
AUN no KOKYU – spôsob dýchania, ktorým sa generuje extrémna energia. Viac o Aun no Kokyu ›
KIAI – V budo sa poznajú dva druhy KIAI – hlasný a tichý. Oba sú súčasťou jedného celku a jeden bez druhého neexistujú. Kiai mobilizuje naše sily a náš vnútorný potenciál. Vytvára harmóniu medzi mysľou, duchom a telom smerom navonok tak, aby sme boli v maximálnej možnej miere akcieschopní. Viac o Kiai ›
AI AWASE – harmonické prepojenie. Na fyzickej aj mentálnej úrovni.
ZANSHIN – nehybná myseľ. Iba pokojná myseľ je pripravená spraviť správne rozhodnutie v správnom okamihu.
METSUKE – jasný pohľad.
MAAI – bezpečná vzdialenosť a načasovanie.
TECHNIKA HOJO – no a nakoniec techniky Hojo no Kata korešpondujú s technikami aikido. Ku každému jednému pohybu v Hojo no Kata vieme nájsť paralelnú techniku v aikido.
4 koány Hojo no Kata. Celá kata ›
Haru no Tachi › Hasso Happa (osem rezov) › so všetkým nasadením
Natsu no Tachi › Itto Ryodan (jeden rez, dve polovice) › rozseknúť svoje ego
Aki no Tachi › Uten Saten (otočiť vľavo otočiť vpravo) › všetko sa mení
Fuyu no Tachi › Chotan Ichimi (krátky meč, dlhý meč – smrť je len smrť) › nezáleží na veľkosti meča
Budo
武道
Princípy a hodnoty.

“Aikido je bojové umenie (BUDO), ktoré objasňuje životnú cestu (DO). Prosím, zdokonaľujte nielen svoju techniku, ale aj svoje srdce a myseľ.”
Ikeda Masatomi
7. Dan Aikikai, Shihan
Maai/ Vzdialenosť
Tradičný pohľad.
Správna vzdialenosť a načasovanie je jedným z kľúčových faktorov k vykonaniu úspešnej techniky.
Moderný pohľad.
Rešpektujme osobný priestor druhých. Netlačme sa na nich v rade pri pokladni, pri jazde autom alebo osobnej interakcii.
Aiawase/ Harmonické prepojenie
Tradičný pohľad.
Pre úspešné vykonanie techniky je dôležité objaviť a vybudovať harmonické prepojenie medzi obrancom (tori) a útočníkom (uke).
Moderný pohľad.
Buďme prepojení s naším okolím – buďme ohľaduplní voči ostatným. Myslime na ostatných tak, aby sme neboli pre spoločnosť príťažou, ale prínosom. Buďme zodpovední voči sebe, ale aj voči ostatným.
Kokyu/ Energia dychu
Tradičný pohľad.
Energia dychu nás učí vytvoriť harmóniu medzi mysľou, duchom a telom tak, aby sme sa v maximálnej možnej miere skoncentrovali smerom dovnútra. Je to kľúčový element na vykonanie techník aikido.
Moderný pohľad.
Keď budeme silní ako jednotlivci, budeme silní ako spoločnosť. Práca s energiou dychu nám dovoľuje ostať vitálny aj vo vysokom veku.
Kiai/ zharmonizovanie energie (výkrik)
Tradičný pohľad.
V BUDO sa poznajú dva druhy KIAI – hlasný a tichý. Oba sú súčasťou jedného celku a jeden bez druhého neexistujú. Kiai mobilizuje naše sily a náš vnútorný potenciál. Vytvára harmóniu medzi mysľou, duchom a telom smerom navonok.
Moderný pohľad.
Buďme v maximálnej možnej miere akcieschopný.
Kuzushi/ Vychýlenie
Tradičný pohľad.
Ďalší kľúčový aspekt pre úspešné vykonanie techniky je vychýlenie útočníka.
Moderný pohľad.
Nenechajme sa vychýliť/ vyviesť z rovnováhy. Kontrolujme svoje centrum. Ostaňme pokojní. Ak ostaneme vo svojom centre, budeme môcť byť nápomocní aj svojmu najbližšiemu okoliu.
Zanshin/ Nehybná myseľ
Tradičný pohľad.
Je dôležité trénovať v rovnakej miere telo aj myseľ. Ak sa trénuje iba technika (fyzické telo), ale netrénuje sa myseľ a duch, skôr či neskôr príde k zlyhaniu techniky.
Moderný pohľad.
Iba pokojná myseľ je pripravená spraviť správne rozhodnutie v správnom okamihu.
Metsuke/ Jasný pohľad
Tradičný pohľad.
V BUDO sa vraví, že o víťazstve je rozhodnuté ešte pred samotným bojom. Dokázať zvíťaziť nad útočníkom bez použitia techniky je najvyššou métou každého adepta BUDO.
Moderný pohľad.
Majme na veci jasný pohľad. Ostaňme informovaní. Ukážme svojmu okoliu, že sme odhodlaní a pripravení spraviť všetky nevyhnuté a správne rozhodnutia tak, aby sme na konci zvíťazili. Nie nad ostatnými, ale nad sebou samými.
Rei/ Pozdrav
Tradičný pohľad.
No a nakoniec to najdôležitejšie. V BUDO sa hovorí: „Budo začína pozdravom a končí pozdravom. Bez rešpektu voči druhým nebudú rešpektovať ani vás. Potom to už nie je BUDO.“
Moderný pohľad.
Ostaňme slušní a skromní. Bez úcty a rešpektu nič z predošle napísaného nemá zmysel a hodnotu.
Copyright © Slovenská Aikido Asociácia | Aikikai Slovakia